Yeşil Sol Parti Bingöl’de miting gerçekleştirdi: İktidarın korkusu olmaya devam ediyoruz

Fırat Bulut

BİNGÖL – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bingöl’de miting gerçekleştirdi. Kent merkezindeki Genç Caddesi üzerindeki miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi flamaları ile donatıldı. Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı alana girenler arama noktalarında tek tek aranarak içeri alındı.

DBP Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz , Azadi Partisi Genel Lideri Ayetullah Aşiti, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir , Bingöl Milletvekili Adayları Ömer Faruk Hülakü, Cemile Turhallı ve Faruk Aris’in katıldığı miting halkın selamlanması ile başladı.

Mitinge yöresel kıyafetleri ile gelen Bingöllüler yağışa karşın alanı doldurdu. Geçtiğimiz günlerde infazını tamamlayarak cezaevinden çıkan İdris Baluken’in mektubunun okunması mitinge katılanlardan büyük alkış aldı.

‘İKTİDARIN KORKUSU OLMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Mitingde konuşma yapan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz iktidara tenkitlerde bulundu.

Alandakileri selamlayarak konuşmasına başlayan Saliha Aydeniz şöyle konuştu:

“Biz 14 Mayıs’ta seçime gerçek giderken iktidarın korkusu olmaya devam ediyoruz. Niçin korkusu olmaya devam ediyoruz? İşte bugün sabah tekrar Amed merkezli 21 vilayette siyasi operasyonlar yaptılar. Siyasi darbe operasyonun seçime yönelik olduğunu çok uygun biliyoruz. Bu iktidar yalnızca kendi kurmaylarıyla seçim çalışması yürütmüyor. Valisiyle , kaymakamıyla, askeriyle , jandarmasıyla güvenliği ile de seçim çalışması yürütüyor. İşte bugün yaptığı bu siyasi darbe operasyonuyla , yargıyı da bu işe kattılar. Evet siz yüzler yüzler gözaltına alıyorsunuz fakat biz binler binler geliyoruz”

‘DEMOKRASİ KANACAK , KÜRT HALKI KAZANACAK’

İktidarın tek başına karşılarına çıkmaya korktuğunu söyleyen Aydeniz, bu nedenle Kürt vilayetlerinde devlet ile yarıştıklarını söyledi .
Aydeniz şöyle devam etti : Bizler bu devletin Kürt halkına karşı nasıl bir düşmanlık yürüttüğünü her gün yaşıyoruz. Her gün görüyoruz lakin beyhude bizler kazanacağız. Kürt halkı kazanacak. Demokrasi kazanacak faşizm kaybedecek. İşte bunlar seçim çalışmalarını darbe yaparak yürütmeye çalışıyorlar.”

İktidarın Kürt lisanına düşmanlık yaptığını söyleyen Aydeniz , Meclis’te Kürtçe ve Zazaca’nın ‘X ‘ lisan olarak kayıtlara geçtiğini hatırlatarak, “ Zazaca konuşuyoruz diye ‘X’ yapıyorlar. Biz de buradan Çevlik (Bingöl) ‘ten diyoruz. Çevlik halkı 14 Mayıs’ta bu iktidara bir X çekecek” dedi.

Muhalefet partilerine ve demokratik kamuoyuna da seslenen Aydeniz, “ Bu siyasi darbe operasyonlarına karşı sessiz durmak Türkiye’nin demokratikleşmesini istememektir. -Kayyım siyasetinizle , tecrit siyasetinizle bizi özgürlükten uzaklaştırmak istediğinizi çok düzgün biliyoruz. Lakin biz biliyoruz ki şayet Türkiye demokratikleşecekse bunun birinci ayağı İmralı kapısından geçer. İmralı özgürleşecek, Türkiye özgürleşecek.”

Mitingde konuşma yapan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ise AKP iktidarının 2015 yılından başlayarak zulüm makinasına dönüştüğünü söyledi. Siyasi hukukî ve fiili baskılara maruz kaldıklarını söyleyen Aydemir “ Bu baskılar bizi yıldırmadı, yıldırmayacak. Bundan sonra da demokrasi çabasına tıpkı kararlılık ve inançla devam edeceğiz. “ dedi. HDP’ye açılan kapatma davası ve 451 siyasetçiye yasak istenmesini hatırlatan Aydemir şöyle devam etti : Kapatma davasının da vaktinde bitirilmemesi, bugünkü seçimlere kadar uzatılmasının gerisinde görüyoruz ki 451 siyasetçimizin önüne ket vurma , onları siyaseten devre dışı bırakma zihniyetidir.”

Partileri üzerindeki baskılar nedeniyle Erdoğan’ı eleştiren Aydemir “ Bunları Tayip Erdoğan’a yaptıran , ona kayyum atayarak atanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’dir. AKP ve MHP’nin yani Cumhur İttifakı’nı oluşturan bütün partilerin 14 Mayıs’ta mahkemesi var. Bu mahkemenin ismi demokrasi mahkemesi. Bu mahkemenin ismi Halk Mahkemesi…Yeşil Sol Parti ile demokrasi uğraşımıza devam edeceğiz.”

Mitingde ayrıyeten Yeşil Sol Parti’nin Bingöl Milletvekilleri de birer konuşma yaptı. Yeşiller ve Sol’un 2. sıra adayı Cemile Turhallı Zazaca konuşması büyük alkış aldı. Turhallı seçim kampanyasını Zazaca sürdürmesinin öbür partilere de tesir ettiğini ve onların da Zazaca konuşmaya başladığını söyledi .

Konuşmaların akabinde müzik kümesi Koma Ritmen Azad ‘ın türküleri eşliğinde halaylar çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir