Bankalar Alman şirketlere kredi vermiyor

Alman İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo), şirketlerin bankalarla kredi görüşmelerine yönelik anket sonuçlarını yayımladı.

Buna nazaran, Alman şirketlerin yüzde 24,3’ü bankaların kredi verme konusunda isteksiz olduklarını belirtti. Kelam konusu oran 2017’den bu yana en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti.

Hizmet dalında kredi arayan şirketlerin yüzde 28,8’i bankaların kredi vermede isteksiz olduğunu bildirirken, kimya bölümü ve araba üreticilerinin yaklaşık yüzde 35’i yeni kredi almanın artık o kadar kolay olmadığını belirtti. Perakende dalında ise kelam konusu oran yüzde 15’in biraz altında kaldı.

Bununla birlikte, bankaların beklenen resesyon ve iflas dalgası kaygılarıyla kredi vermede isteksiz davranmasından en çok etkilenenler ise küçük işletmeler ve kendi hesabına çalışanlar oldu.

FAİZ ARTIŞI, KREDİ MALİYETLERİNİ ETKİLİYOR

Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe, konuya ait değerlendirmesinde, mevcut ekonomik gelişmelerin bankaları daha temkinli hale getirdiğini belirterek, “Bazı şirketlerin yeni krediler olmadan ekonomik hayatta kalması sıkıntı olabilir” tabirini kullandı.

Almanya’da DAX, MDAX ve SDAX endekslerinde süreç gören 150’den fazla Alman şirketin net finansal borcu ise bir yıl içinde 85 milyar euro artarak 533 milyar euroya ulaştı.

Merkez bankalarının faiz oranlarını artırması, şirketler için yeni kredi maliyetlerinin büyük ölçüde artmasına neden oluyor.

Alman Merkez Bankası (Bundesbank) istatistiklerine nazaran, şirket tahvillerinin getiri oranı yıllık yüzde 4,3 düzeyinde buluyor. Yaklaşık bir yıl evvel bu oran yüzde 0,7 düzeyinde buluyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir