BM’den Libya açıklaması

Libya’nın başşehri Trablus’ta Temsilciler Meclisi (TM) üyeleriyle bir ortaya gelen Batili, toplantı sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada, meclis üyelerinin, yaptıkları toplantıda, siyasi sürecin ileriye taşınması için kendisiyle görüşlerini paylaştığını aktardı.

“Meclis üyeleri siyasi tıkanıklığın devam etmesinden ve bunun Libya’nın güvenliği, istikrarı ve birliği üzerindeki yansımalarından telaş duyduğunu tabir etti.” tabirini kullanan Batili, Libyalı vekillerin, ülkedeki siyasi çıkmazdan kurtulmanın ön kuralı olarak devlet kurumlarının birleştirilmesini istediğini kaydetti.

Batili, seçimler için anayasal çerçeveye bir an evvel ulaşmak için TM ile Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin, olumlu ve yapan katkılarının olması ve tüm yöneticilerin, oy kullanacak 2 milyon 800 bin Libyalının beklentilerini karşılaması gerektiğini vurguladı.

LİBYA’DAKİ SEÇİM ÇIKMAZI

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş fakat seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin misyon mühletinin 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat 2022’de ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmişti. 1 Mart’ta da Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak misyonunun başında olduğunu, vazifesi lakin seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Libya Devlet Yüksek Kurulu ikili vatandaşlığı olanlar ile askerlerin, Devlet Başkanlığı seçimlerine adaylığının engellenmesini isterken, TM buna müsaade verilmesinde ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir